Etusivu » Rakennustieto » Stipendit, palkinnot » Palkintojen saajat

Palkintojen saajat


Pietilä-palkinto

  • 2016 Uusi Kaupunki Kollektiivi Oy (Arkkitehdit Rudanko+Kankkunen Oy, Futudesign Oy, Studio Puisto Arkkitehdit Oy, Jada Oy, Hukkatila Oy, Pro Toto, Aarti Ollila Ristola Arkkitehdit Oy (AOR), Kaleidoscope AS, Avarrus Oy, MUUAN Oy, LUO Arkkitehdit Oy, Virkkala de Vocht).
  • 2014 Serum arkkitehdit Oy:n Antti-Markus Lehto, Vesa Humalisto ja Sami Heikkinen
  • 2012 arkkitehti Eero Lundén ja arkkitehti Toni Österlund
  • 2010 Lassila Hirvilammi Arkkitehdit Oy:n Anssi Lassila ja Teemu Hirvilampi
  • 2008 Arkkitehtitoimisto ALA Oy:n arkkitehdit Juho Grönholm, Antti Nousjoki, Janne Teräsvirta ja Samuli Woolston
  • 2006 Arkkitehtitoimisto JKMM Oy:n arkkitehdit Asmo Jaaksi, Teemu Kurkela, Samuli Miettinen ja Juha Mäki-Jyllilä
  • 2004 arkkitehti Pihla Meskanen
  • 2002 arkkitehtiryhmä Saija Hollmén, Jenni Reuter ja Helena Sandman
  • 2000 arkkitehti Matti Sanaksenaho
  • 1998 arkkitehtiryhmä Artto Kaijansinkko Palo Rossi Tikka
  • 1996 arkkitehti Juha Ilonen
  • 1994 arkkitehti Kai Wartiainen
  • 1992 arkkitehti Jorma Mukala

Rakennustietopalkinto
  • 2016 professori emeritus Ralf Lindberg

RAKEVA-palkinto

  • 2017 Professori Yrjänä Haahtela
  • 2015 kiinteistöjohtaja Teppo Salmikivi, Helsingin yliopisto
  • 2015 ElämäntyöRAKEVA: arkkitehti Alpo Halme, arkkitehti Martti Jokinen
  • 2013 johtaja, DI Tapani Mäkikyrö, Oulun kaupunki, rakennusvalvonta
  • 2013 ElämäntyöRAKEVA: emeritusprofessori Teuvo Tolonen, Arkkitehti, TkL Pekka Lahti, Emeritusprofessori, DI Juhani Kiiras
  • 2011 Toimialajohtaja Reijo Kangas, Tekes
  • 2009 Skanska Oy, toimitusjohtaja Juha Hetemäki
  • 2007 Konsernijohtaja, DI Risto Vahanen, Vahanen-yhtiöt
  • 2007 ElämäntyöRAKEVA: DI Aaro Kohonen
  • 2005 Tiedotuspäällikkö Maija Saastamoinen
  • 2003 Toimitusjohtaja, rakennusneuvos Anja Mäkeläinen, Asuntosäätiö
  • 2001 Toimitusjohtaja, DI Reijo Hänninen, Ins.tsto Olof Granlund Oy
  • 2000 Nokian rakennuttajaryhmä: kiinteistöjohtaja Pertti Rantanen, aluepäällikkö Raimo Kankaanpää, regional manager Juhani Katko, aluepäällikkö Vesa-Heikki Kemppainen, aluepäällikkö Leo Lehto, rakennuspäällikkö Arto Toivola
  • 1999 TkT Jarmo Laitinen, YIT
  • 1998 Helsingin yliopiston Tekninen osasto, rakennusneuvos Toivo Vainiotalo + ryhmä
  • 1997 Pientalotyömaan valvonta ?julkaisun työryhmä: toimistopäällikkö Risto Kyttälä, tarkastusinsinööri Kai Miller, yli-insinööri Keijo Sihvonen, tarkastusinsinööri Pentti Äystö
  • 1994 Valt.tiet. maisteri Juha Salmi
  • 1993 Haka Oy
  • 1992 kaupunginjohtaja, DI, VT Pekka Löyttyniemi
  • 1991 rakennusneuvos, DI Pekka Metsola
  • 1990 professori, DI Heikki Poijärvi
  • 1989 teollisuusneuvos, rkm Erkki M. Pekkinen
  • 1988 pääjohtaja, arkkitehti Matti K. Mäkinen
  • 1987 professori, DI Antero Kallio
  • 1986 kirvesmies Aimo Ilomäki työkuntineen

UICB:n rakennustietopalkinto (palkinto lakkautettu 2014)

  • 2014 Virastopäällikkö Lauri Jääskeläinen
  • 2012 Kosteus- ja hometalkoot -hanke, ohjausryhmän pj. rakennusneuvos Helena Säteri ja talkoiden ohjelmapäällikkö, tekniikan tohtori Juhani Pirinen
  • 2010 Radio Suomen Rakentajan ja remontintekijän ilta ja sen toimittajat, rakennusmestari Jukka Karila ja toimittaja Maija Typpi
  • 2008 Hallituksen puheenjohtaja, johtava asiantuntija Harri Mäkelä (Innogeo)
  • 2006 opetusministeriö
  • 2004 Toimittaja Marja Salmela
  • 2002 Rakennusapteekki Oy, Anette Ringbom ja Jari Ahlqvist
  • 2000 Johtava tutkija Matti Hannus
  • 1998 Virastopäällikkö, arkkitehti Klaus Pelkonen
  • 1996 Arkkitehdit Arto Kiviniemi ja Hannu Penttilä
  • 1994 Arkkitehti Leena Heinänen
  • 1992 Tekn. lis. Yrjänä Haahtela ja professori Juhani Kiiras
  • 1990 Rakennustaiteen museo
  • 1988 Valokuvaaja Simo Rista
  • 1986 Rakennusmestarien Keskusliitto - Rakentajain kalenteri
  • 1984 Valt.maist. Juha Salmi
  • 1982 Osuuskunta Asuntomessut, puh.joht. Olavi Lindblom
  • 1980 Puuinformaatio - opasjulkaisusarja

Alueelliset Rakennustietopalkinnot

  • 2011 Kuopio: Joensuun kaupungin tekninen virasto
  • 2011 Tampere: As. Oy Ilmarinkatu 21, 23 ja 25
  • 2010 Kuopio: yliopettaja Jorma Saarijärvi
  • 2010 Tampere: arkkitehti Mikko Järvi
  • 2010 Lappeenranta: Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • 2010 Oulu: Martti Suorsa

  • 2009 Kuopio: RP Karmi Oy
  • 2009 Tampere: Tyrvään Pyhän Olavin kirkon talkooväki
  • 2009 Lappeenranta: Kruunupuisto-Punkaharjun kuntoutuskeskus
  • 2009 Oulu: Oulun yliopiston arkkitehtuurin osaston puustudio

  • 2008 Kuopio: asuntotoimenjohtaja Hannu Harjunheimo
  • 2008 Tampere: rakennustarkastaja Kalevi Lammi
  • 2008 Lappeenranta: Lappeenrannan seudun opiskelijaasuntosäätiö LOAS
  • 2008 Oulu: Oulun seudun ammattikorkeakoulun rakennusosasto
  • 2007 Kuopio: toimitusjohtaja Martti Kankkunen, Savocon Oy
  • 2007 Tampere: Tampereen ev.lut.seurakuntayhtymä, Kiinteistötoimi
  • 2007 Lappeenranta: Lappeenrannan Kaupungin Satamalaitos
  • 2007 Oulu: tutkija Kaarina Niskala
  • 2006 Kuopio: filosofian maisteri Helena Riekki
  • 2006 Lappeenranta: tarkastusinsinööri Pertti Ahola
  • 2006 Tampere: Leila Parhankangas
  • 2006 Oulu: Oulun Kaupunki, Rakennusvalvontavirasto

Rakennustiedon ga-palkinto

  • 2017 Toimitusjohtaja Tarmo Pipatti, Rakennusteollisuus RT ry
  • 2015 Kehittyvä kerrostalo -työryhmälle: asemakaava-arkkitehti Annukka Lindroos, Helsingin kaupunkisuunnitteluvirasto, arkkitehti Ulla Vahtera, Helsingin rakennusvalvontavirasto, johtava tonttiasiamies Pekka Saarinen, Helsingin kiinteistövirasto, toimistopäällikkö Sami Haapanen, Helsingin kiinteistövirasto ja suunnitteluinsinööri Anu Turunen, Helsingin kaupunginkanslia.
  • 2013 Toimitusjohtaja, TkT Ari Ahonen, RYM Oy
  • 2011 Arkkitehti, erikoisasiantuntija Tiina Valpola, Valtion rakennustaidetoimikunta, Apoli
  • 2009 Rakennusinsinöörien liiton (RIL) toimitusjohtaja Helena Soimakallio
  • 2007 WWF:n pääsihteeri Timo Tanninen ja markkinointipäällikkö Anneli Alfthan