Tuotetiedon hallintapalveluun uusia toimintoja

Tuotetiedon hallintapalvelun kehitys jatkuu tiiviissä tahdissa asiakkaiden toiveiden pohjalta. Tuotantoon on nyt viety kokonaisuus, joka parantaa etenkin hankkeen seurattavuutta ja työskentelynäkymien selkeyttä.

Merkittävimpänä uudistuksena palveluun on tuotu tuotehistoria, josta näkee, kuka on lisännyt, muokannut tai poistanut tuotteita. Tämä on ollut vahva asiakastoive erityisesti aliurakoitsijoiden tekemien lisäysten seurantaan.

Toinen tärkeä uudistus on automaattinen sähköposti-ilmoitus hylätystä tuotteesta. Tuotteen lisääjä saa jatkossa tiedon heti, kun tuote hylätään tuotekelpoisuudessa tai omissa hyväksynnöissä.

Niin ikään arkistoiduille kohteille on lisätty toiminnalliset rajoitukset, jotka estävät vahingossa tapahtuvat muutokset valmistuneissa hankkeissa.

Lisäksi kohteen työskentelynäkymiä voi nyt piilottaa keskitetysti kaikilta kohteen käyttäjiltä, mikä selkeyttää käyttöliittymää niissä hankkeissa, joissa kaikkia toimintoja ei tarvita.

Käyttäjähallintaan on myös tuotu kutsun uudelleenlähetys, ja tuotekelpoisuuden hyväksynnät on keskitetty selkeästi yhteen näkymään.

Merkittävimmät uudistukset

  • Tuotehistoria (aiemmin tapahtumaloki) – Kohteen tuotehistoriasta näkee, kuka on lisännyt, muokannut tai poistanut tuotteita. Historiaa voi suodattaa käyttäjän, rakennusosan ja toiminnon mukaan, mikä helpottaa erityisesti aliurakoitsijoiden tekemien lisäysten seurantaa.
  • Sähköposti-ilmoitus hylätystä tuotteesta – Kun tuote hylätään tuotekelpoisuudessa tai omissa hyväksynnöissä, tuotteen lisääjälle lähtee automaattisesti sähköposti, jossa kerrotaan kohde, tuote ja hylkäyksen syy. Viestin linkistä pääsee suoraan kyseiseen tuotteeseen tuotekelpoisuusnäkymässä.
  • Arkistoidun kohteen toiminnalliset rajoitukset – Arkistoitu kohde on kaikille lukutilassa: tuotteita ja dokumentteja ei voi enää lisätä. Yrityksen pääkäyttäjä tai hierarkian juuren kirjoitusoikeuden haltija voi silti poistaa arkistointitilan ja hallita kohteen käyttäjiä.
  • Työskentelynäkymien globaali sulkeminen – Kohteen perustiedoista voi piilottaa käyttämättömät työskentelynäkymät (tuotekelpoisuus, kemikaalivaarojen arviointi, kierrätettävyys, kemikaaliluettelo) kaikilta kohteen käyttäjiltä. Sivupaneelin otsikot toimivat nyt avattavina osioina ja valinnat muistetaan selaimessa.
  • Kutsun uudelleenlähetys – Kohteen käyttäjät-välilehdeltä voi lähettää kutsun uudelleen ilman, että käyttäjä pitää ensin poistaa kohteelta ja kutsua uudestaan.

Käytettävyys- ja näkymäparannukset

  • Tuotekelpoisuuden muokkaus keskitetty oikeaan näkymään – Tuotekelpoisuuden ja omien hyväksyntien tila on poistettu tuotteen tietojen muokkausnäkymästä. Hyväksynnät tehdään jatkossa vain varsinaisessa tuotekelpoisuuden hallintanäkymässä, jossa näkyvät selkeästi myös vastuuhenkilöt ja omat käyttöoikeudet.
  • Rivi pysyy auki dokumentin esikatselun jälkeen – Tuotekelpoisuusnäkymässä avattu rivi ei enää sulkeudu, kun dokumentin esikatselu suljetaan.
  • Testikohteiden rajaus – Testi- tai mallikohteeksi voi merkitä kohteen, jossa on enintään 10 tuotetta ja 5 käyttäjää. Käyttöliittymä opastaa, mikäli rajat ylittyvät.
  • Tuotehaun ohjeteksti selkeytetty – Kohteen sisäisen haun kuvaus on täsmennetty muotoon "Hae kohteella olevista tuotteista".