18.8.2026
Tallenne Rakennustiedon järjestämästä pyöreän pöydän tapahtumasta 18.8.2026 aiheena Miten suunnitteluvaiheesta saadaan asennuskelpoisia sekä hankintaa ja ylläpitoa palvelevia suunnitelmia
Pyöreän pöydän keskustelusarjan taustalla on aito innostus ja palava halu kehittää ja muuttaa toimialaamme. Alaamme haastavat ilmastonmuutos, rahoituksen ohjautuminen vähäpäästöisiin sijoituskohteisiin, väestön vanheneminen ja kaupungistuminen ja myös ikäpyramidimme myötä yhä vähäisemmäksi käyvä tekijöiden määrä. Asuinkerrostalotyömaan läpimenoajasta on mahdollista ottaa jo tänä päivänä 30 % pois laatua nostaen ja CO2-päästöjä vähentäen.
Tuottavuuden nostamiseksi tarvitsemme toimialallamme systeemisen muutoksen. Virtaustehokkuuden parantaminen hukkaa poistamalla lyhentää läpimenoaikaa ja pienentää hiilijalanjälkeä. Virtaustehokas ja hallittu prosessi parantaa myös työturvallisuutta ja mahdollistaa laatutavoitteiden toteutumisen.
Toimialamme systeeminen muutos edellyttää toimitusketjun digitalisointia suunnittelusta alkaen. Työ ja materiaali eivät virtaa, jos suunnittelutietoa ei saada virtaamaan. Mutta miten suunnittelua tulee muuttaa, jotta suunnitteluvaiheesta saadaan asennuskelpoiset, työmaan virtaustehokkuutta sekä hankintaa ja kestävää ylläpitoa palvelevat suunnitelmat? Millaista arvoa ja hyötyjä hankkeen virtaustehokkuutta palveleva suunnittelu tuo tilaajille? Miten tilata digitaalista ja tiedon virtauksen mahdollistavaa suunnittelua?
Pyöreä pöytä I 2026 tarjoaa Building2030-tutkimustietoa tuottavuudesta ja tiedon laadusta sekä ratkaisuja ja näkökulmia toimialamme systeemisen muutoksen vauhdittamiseksi – tervetuloa tekemään kanssamme toimialamme tuottavuusloikkaa vastuullisesti!
Jaana Matilainen, johtaja, yhteiskuntasuhteet, Rakennustieto Oy
01:30 Otto Alhava, CTO, Fira
esitysmateriaali, pdf
Talotekniikan vakioitujen suunnittelunimikkeiden käyttöönotto OYS C-rakennus (NCC/Ramboll)
Laiho ja Tikkinen, 2026. TATE-koodiston käyttötapaus: Oulun Yliopistollinen sairaala. Building SMART Finlandin talotoimialan ryhmäkokous 22.4.2026.
Talotekniikan vakioitujen tietosisältöjen koneellinen tarkastaminen
Järvenpää ja Ylinikkilä, 2026. Webinaari: Granlund - Talotekniikka Laajennus Solibriin. 7.5.2026.
Rakennuskohteiden informaatiomallintamisen ohje ohjaa tietosisältöjen määrittämisessä
Rajala, 2026. Rakennuskohteiden informaatiomallintamisen tilaajaohje. Building SMART Finland taloitoimialan ryhmäkokous 25.2.2026.
Rauhala, Rajala & French. 2026. Rakennuskohteiden informaatiomallintamisen tilaajaohje v0.91.
Rakennusten sisäiset alueet ja sijaintitiedot osaksi koneellista käsittelyä vakioimalla
Järvinen, 2026. Rakennuksen sijaintitietojen vakiointi ja yksilöinti –projekti. Building SMART Finlandin talotoimialan ryhmäkokous 22.4.2026.
Koneellinen tiedonsiirto LVI-laitevalmistajien ja suunnittelijoiden välillä
Hurskainen, Kivisaari, Oksman, Järvinen ja Kähärä. 2026. Koneellinen tiedonsiirto LVI-laitevalmistajien ja -suunnittelijoiden välillä. Building SMART Finlandin taltoimialan ryhmäkokous 25.3.2026.
BuildingSmart käynnistänyt yhteisen työryhmän rakennustuoteteollisuuden kanssa
Kick-start tilaisuus 21.5.2026 building SMART Finland Talotoimialan Tuoteteollisuusryhmän esittelywebinaari: Ilmoittautuminen
Jussi Tanhuanpää, Senior Advisor
esitysmateriaali, pdf
Bettina Ruottinen, väitöskirjatutkija, Aalto-yliopisto
Pia Rämö, liiketoimintajohtaja, Rakennustieto Oy
esitysmateriaali, pdf
Jussi Ketoja, toimitusjohtaja, Rakennustietomalli Oy
esitysmateriaali, pdf
Jouni Hurskainen, LVI-kehityspäällikkö, Sweco Finland Oy
esitysmateriaali, pdf
Joel Tikkinen, suunnittelupäällikkö, NCC
Riku Laiho, VDC-päällikkö, NCC
Jaakko Kesti, talotekniikkapäällikkö, NCC
esitysmateriaali, pdf
Jari Lehtinen, toimitusjohtaja, COfLOW
esitysmateriaali, pdf
Esa Mäki, toimitusjohtaja, Fira
esitysmateriaali, pdf
Mikko Somersalmi. tekninen johtaja, Rakli
esitysmateriaali, pdf
Jari Niemi, toimitusjohtaja, Kouvolan Asunnot
esitysmateriaali, pdf
Alustus: Asko Takala, osakas, Kirsti Sivén & Asko Takala Arkkitehdit Oy ja puheenjohtaja, SAFA
Jussi Tanhuanpää, Senior Advisor
Simo Karjalainen, projektikehitysjohtaja, Hemsö Suomi
Jari Niemi, toimitusjohtaja, Kouvolan Asunnot
Esa Mäki, toimitusjohtaja, Fira
Riku Laiho, VDC-päällikkö, NCC
Jouni Hurskainen, LVI-kehityspäällikkö, Sweco Finland Oy
esitysmateriaali, pdf
Paneelikeskustelua moderoivat Otto Alhava ja Jaana Matilainen.